Dominującym działem gospodarki gminy Potok Górny jest rolnictwo które jak z poniższych analiz wynika jest bardzo rozdrobnione. Świadczy o tym fakt, że w 2013 roku, łącznie w poszczególnych miejscowościach w ewidencji poboru podatków na 1474 gospodarstw, występuje 278 gospodarstw których powierzchnia nie przekracza 2 ha użytków rolnych oraz 517 gospodarstw gdzie powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 5 ha.
Strukturę gospodarstw rolnych w 2013 roku prezentuje poniższy diagram (dane w oparciu o wymiar podatków).
W strukturze rolnictwa przy pobieraniu opłat podatkowych wyodrębnia się sześć typów gospodarstw rolniczych oznakowanych symbolami literowymi od A do F. Najmniejsze należą do grupy A. Zaliczane są do niej gospodarstwa od 1 do 2 ha. Największe zaś występują w grupie o symbolu F i są to te gospodarstwa, które mają większą powierzchnię niż 15 ha.
Najliczniejszą grupę stanowią gospodarstwa o powierzchni 2-5 ha zaliczane do klasy B. Jest ich tutaj 517.
Struktura powierzchniowa gospodarstw rolniczych w poszczególnych miejscowościach jest zróżnicowana. W grupie od 5-10 ha najwięcej jest ich w Potoku Górnym. Specyficznie przedstawia się miejscowość Lipiny Dolne gdzie najwięcej jest gospodarstw w grupie 2-5 ha i 10-15 ha. Jak wynika z powyższych danych, najpoważniejszym problem strukturalnym rolnictwa gminy jest rozdrobnienie ziemi. Małe, liczące do 5 ha ziemi gospodarstwa stanowią blisko 54% wszystkich gospodarstw i nie są w stanie wyżywić rodzin rolników. Nie spełniają również wymogów technologicznych produkcji żywności.
Ilość gospodarstw rolnych w poszczególnych miejscowościach gminy wg. powierzchni użytkowej gruntów (stan na koniec 2013r) przedstawia poniższy diagram (dane w o oparciu o wymiar podatków).
Liczbowe zestawienie powierzchni gruntów, gospodarstw oraz ludności w poszczególnych miejscowościach na koniec roku 2013, przedstawia następująco (dane w oparciu o wymiar podatków i ewidencję ludności):
Wg. ewidencji gruntów najliczniej występującymi glebami na terenie gminy są gleby zaliczane do kompleksu żytniego dobrego, które zajmują powierzchnię ok. 35% ogółu gruntów ornych, ich górne poziomy są najczęściej silnie zakwaszone. Poziom próchnicy gleb w gminie wykazuje skład mechaniczny piasków gliniastych mocnych i w/g klasyfikacji bonitacyjnej są to przeważnie gleby klasy IVa i IVb (54,1%), klasa V zajmuje 27%, a VI - 16,4%. Na glebach tych dobre wyniki daje uprawa roślin o niewysokich wymaganiach (żyto, ziemniaki, mieszanki zbożowe jak również uprawa tytoniu). Zestawienie gleb w rozbiciu na klasy bonitacyjne przedstawia poniższy wykres:
Rolniczy charakter gminy potwierdza też powierzchnia użytków rolnych. O ile w skali województwa użytki rolne stanowią około 63% ogólnej powierzchni, to na terenie gminy wskaźnik ten wynosi 65,4%.Na ogólną powierzchnię różnych gruntów gminy wynoszącą 11 116 ha na użytki rolne przypada 7682 ha (dane w oparciu o ewidencję gruntów).